• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam Koçluğu Eğitimi
Yaşam Koçluğu

Yeni tanıştığınız bir kişinin yaşam koçu olduğunu öğrendiğinizde nasıl tepki verirsiniz? İçinizden neler geçer? Bir psikolog, danışman olarak mı algılarsınız? Yoksa yaşam koçluğu işsizliğin yeni bir tanımı mı? Bir yaşam koçu ile çalışmak ister misiniz? En önemlisi sizin yaşamınızı siz izin vermeden başkası değiştirebilir mi? Yaşam koçu tam olarak ne iş yapar?

Bu soruların cevaplarını gelin birlikte inceleyelim. Öncelikle yaşam koçluğu yeni moda bir akım ya da son zamanlarda ortaya çıkmış bir sosyete oyunu kesinlikle değildir. Yunanlılar ilk Olimpiyatlara sporcularını koçlar ile hazırlamışlardır. Koçluk ilk kez sporcular için kullanılmış ve 1900’lu yıllarda iş dünyasına ve bireylere aynı modelle koçluk çalışmaları başlamıştır.

Ülkemizde 1990’lı yıllardan beri profesyonelce uygulanmaya başlamıştır. Yaşam koçlarının psikolog, psikologların yaşam koçu olarak algılamasının nedeni yapılan uygulamanın adının seans olması ve danışan kavramıdır. Koçlar psikolojik sorunlu insanlar ile çalışmazlar bu tip kişiler geldiklerinde ilgili uzmana yönlendirmeleri yapılır.

 Psikoloji geçmişe inerek düzenlemeler yapar ve ruh sağlığında sorun olduğu ya da olma ihtimali olan kişiler ile çalışır. Bu durumda da geçmiş sorgulanır. Nedenler tespit edilerek çözümü için çalışır. Koçlar sağlıklı insanlarla çalışır. Şimdiki zamanda çalışır ve gelecek tablosu çizilir.Yaşam koçu şimdi ile mükemmel gelecek arasındaki boşlukları doldurur. 

Koç yapmayı düşünmek ile gerçekten yapmak arasındaki süreci yönetir. Peki; bir kişi gerçekten sizin yaşamınızı değiştirecek güce sahip midir? Siz izin vermediğiniz, aramadığınız sürece hayır! Değişimin birinci kuralı farkına varmaktır.kişi ilk önce değişmek için karar vermeli daha sonrasında da kendini tanıyarak kendi farkındalığını ortaya çıkarmalıdır . Bunu da yalnız başına değil yaşam koçu ile beraber yapabilir.

Başarının ilk kuralı ne istediğini net olarak bilip harekete geçmekle başlar. Hedefler netleştikçe engeller silinir. Hedefini bilen ve değişim sürecini sadece kendi deneyimleri ile aşamayan kişilere Yaşam koçluğu teknikleri uygulanır.

Yaşam Koçu gücünü taahhütlerden, güçlü sorulardan, meydan okumalardan, empatik iletişimden, bireysel çözüm odaklılığından alır. Danışanın bir konuda söz vermesi onun değişiminin başlangıcıdır. Kimse kendine yalan söylemek ve sahtekâr olmak istemez. Yaşam koçu sözü kendine vermesini ister. Başkalarını aldatabiliriz, kendimizi aldatmak istemeyiz. Koçluk bir süreç yönetimidir. 

İdeal koçluk 9 ay ile sınırlıdır. Bu sürenin üzerinde yapılan bireysel koçluklar etkisini azaltır. Koçluk bir ileri itme sanatıdır. Size çok güçlü sorular sorarak kendinizi keşfetmenizi ve değişmenizi sağlar. İyi bir yaşam koçu sizinle uyum içindedir. Koçluk heyecanlandırmak, tetiklemek ve değerini ortaya çıkarmaktır. İnsanların kaderleri karar anları ile şekillenir. Koç sizin hatalardan en kısa yoldan öğrenmenizi ve tekrarlamamanızı sağlar. 

Koç sizin çerçevenizi değiştirmenizi resme farklı bakmanızı sağlar. Koçluk yaşamın her alanına aittir ve bütünselliktir. Sadece kariyer odaklı biri sağlığını kaybettiğinde başarı sağlanamaz. Koç yaşama ait her noktada sizinledir ve size özel hazırlık yapar. Koçluk sizin keşif yolculuğunuzdur. Bireysel ya da grup koçluğu ile yaşamınız inanılmaz hızla değişim gösterir.

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaKarşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Yaşam Koçluğu Eğitimi başlıklı 1665 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın