• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Şaşırtıcı Potansiyeliniz

Şaşırtıcı Potansiyeliniz
Koçluk

Geniş bir yetenek ve bilgi zenginliği olan bir insan olduğunuzu düşünün. Fakat bu gizli hazineye sahip olduğunuzun farkında olmadığınızı ya da ona nasıl ulaşacağınızı bilmediğinizi varsayın. Böyle bir hazinenin varlığına ilişkin ipuçları aslında hep bizimle birliktedir, hatta o kadar tanıdıktırlar ki onlara aldırmayız. Böylece sunabilecekleri kılavuzluk ortadan kalkar.

Dilinizin cümlelerini ve mecazi ifadelerini düşünün ya da eski uygarlıkların mitlerini ve efsanelerini. Bize söyleyecek çok şeyleri vardır, bir dinleyen olsa. Bu bilgelik hem içinizde hem de etrafınızdadır. Siz bilinen evrendeki en heyecan uyandırıcı, gizemli, karmaşık ve yetenekli varlıksınız. 

Biz sadece, içsel koçluğun içinizdeki gizli zenginlikleri -şu an nerede ve tam olarak ne olduklarını bilemediğiniz-keşfetmenizde size nasıl yardımcı olacağını göstereceğiz. Keşfederken sezgisel cevaplarınızı gözlemleyerek -iyi koçluğun önemli bir parçası olan ve aradığınız şeye yaklaştığınızı ya da uzaklaştığınızı söyleyen-geribildirim-ler elde edeceksiniz. Bu kitapta sunulanları ve egzersizleri izleyerek kendi potansiyelinizi keşfedecek, çok daha güvenli, sakin ve neşeli hale geleceksiniz. Kendinizin farkında olmanın, kendinizi keşfetmenin, güvenmenin ve zenginleştirmenin keyfine varacaksınız.

Yüzük Bulmaca’ olarak bilinen bir oyun vardır. Pek çok çeşidi ve ismi olsa da özü aynıdır. Bir kişi odanın dışına çıkar. İçerdekiler bir nesneyi -genellikle yüzüğü- bir yere saklarlar. Dışarıdaki içeri gelip yüzüğü ararken içeridekiler de yüzüğe yaklaştıkça ‘sıcak’, ‘daha sıcak’; uzaklaştıkça ‘soğuk’, ‘daha soğuk’ diye yönlendirirler. İzin versek hislerimiz de aynı şekilde bizi yönlendirebilirler; çünkü kararlarımızı temellendirebileceğimiz sezgi ve bilgi zincirini bize sunabilirler. Önsezilerinin mantıklı bir açıklamasını yapamadıkları için görmezden gelenler sık sık buna pişman olurlar. Doğal bilgeliğin bir diğer örneği mitoloji ve ona verdiğimiz tepkimizdir.

Tüm uygarlıkların, eski kahramanların hikâyelerini anlatan mitleri vardır. Bu hikâyelerin özünde genellikle temel bir ikilem ya da arayış vardır: Problem ve çözümü, hikâyenin geçtiği zaman, yer ve kültürün ötesine geçen ve insanoğlunun hayatında tekrarlanan olaylardandır. 

Mitler ve popüler hikâyeler genellikle bizi cezbeder; onlara dikkat etmek ve bize ne demeye çalıştıklarını anlamaya uğraşmak, aslında şu an kendi hayatımızda neyle uğraştığımızı daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Bazen zor bir durumda yaptığımız şeye kendimiz de şaşırırız. 

‘Bunu yapabileceğimi hiç sanmazdım.’ deriz. Çocuğu arabanın altına sıkışan genç bir anne arabayı kolayca kaldırıp çocuğunu kurtarır. 130 pounddan daha hafif olan biri nasıl olur da yarım tonluk bir arabayı kaldırır. Bundan birkaç sene önceki bir olayda traktörün üzerine devrilmesi sonucu bir çiftçinin kolu kopmuştu. Adam kopmuş kolunu alıp yardım istemek için bir mil yürümüş ve hiç acı hissetmemişti. 

Bu mucizevi olay nasıl gerçekleşmişti? Bunlar insanoğlunun yeteneklerine dair hayrete düşürücü belgelerdir. Diğer uçta ise her gün karşılaştığımız türden yetenekler vardır. Onlara sahip olanlar için tamamen önemsizdirler. Fakat diğerleri için bir merak hatta haset konuşudurlar. 

Wendy'nin annesi genellikle saat takmaz çünkü saati daima bilir hem de dakikası dakikasına. Nasıl yapar bunu? Wins-ton Churchill nerede olursa olsun on dakika uyuyabilmesiyle ünlüdür. Uzun savaş yılları boyunca ayakta kalabilmesini buna borçludur. Bunu yapabilmesini sağlayan nedir? 

Bilgisayar kursuna giden bir arkadaşımız gösterilen her şeyi bocalamadan ve yardım almadan anında öğrenmişti. Nasıl yapmıştı bunu? Bir diğer tanıdığımız kırklı yaşlarında süt ürünlerine alerjisi olduğunu ve tiroid bezinin az çalıştığını fark etti zaten süt ve peynirden hep tiksinmiş ve yaklaşık on yaşından beri bol miktarda kahve tüketmişti. Alerjiye neden olabilecek süt ürünlerinden sezgisel olarak uzak durmuş ve kafein sayesinde tiroid bezinin daha aktif olmasını sağlamıştı. 

Tüm bunları bilinçli değil sadece kendini öyle daha iyi hissettiği için yapmıştı. Bunlar insanın tamamen normal kabul ettiği ama diğer insanlara aynı lütfün verilmediğini gördüğü zaman anladığı günlük mucizelerdir. Bunları nasıl olup da yaptıklarını onlar da bilmiyorlar.

Yetenek bilinç dışında hareket ediyor. Bizim tecrübelerimize göre her ne kadar bilmesek de hepimizin bu tür yetenekleri var pek çoğu da keşfedilmeyi bekliyor. Tam olarak nasıl olduğunu bilmediğimiz ama aralarında pek çok bağlantı olan milyonlarca beyin hücremiz var. 

Alışkanlıklar, eğitim ve yaşam tecrübesi bazı bağlantıları bildik hale getiriyor ve bu bildik sinirsel yolların her kullanılışı onları daha da kaçınılmaz hatta muhkem hale getiriyor.  Kendiniz hakkında bildik gelenlerin de düşünebilecekleriniz, hissedebilecekleriniz ve yapabileceklerinizin sadece çok küçük bir kısmı olduğunu anlamanıza izin verdiğinizde, kendi sınırlarınızı aşmanıza imkan verecek ‘inançsızlığı askıya alma isteği’ni yaratmış olacaksınız.

 Bu durumda içsel koçluk size yeni bağlantılar kurduracak, zayıf bağlantıları güçlendirecek, eski sınırları ortadan kaldıracak ve şimdiye kadar keşfedilmemiş ya da görmezden gelinmiş kaynakları elde etmenizi sağlayacak mükemmel bir araç veriyor.


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 
 
Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaKarşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Şaşırtıcı Potansiyeliniz başlıklı 1444 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın