• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Koçluk Nedir

Koçluk Nedir
Koçluk

 Kişisel performansı düzeltmeye, korumaya, geliştirmeye ve sınırları zorlamaya yönelik kendi kendine başlatılan etkinliklerdir. İnsanlar her zaman şuanda içerisinde oldukları durumdan daha iyi bir yerde olma arzusu taşırlar. Bunun için de bir bedel ödemeye her zaman hazırdırlar. Bu kimi zaman sağlık, kimi zaman hayattan zevk alacak zaman bulamamak, bazen de gergin aile içi ilişkileri ya da verimlilik azalması olabilir. Üzücü olan, bazen başarılı sonuçlar alınsa da elde edilenler, arzu edilen şey olmayabilir. Günümüz dünyasında insanlar hedef belirlemek, kişisel potansiyellerini keşfetmek, çabalarını etkin bir duruma getirmek için tarafsız bir uzmana gereksinim duyarlar. Koçluğun katkısı, vasatı başarılıdan ayıran eşik üzerinde kendini gösterir. Başarılı birçok işadamı, sporcu ve sanatçı bir koç eşliğinde çalışmayı tercih etmektedir. Bugün patronlar ya da üst düzey yöneticiler de başarılarını planlama sürecinde, hızlı ve değişken iş dünyası içerisinde çabalarken, bir koça gereksinim duyuyorlar.

Koçluk, kişilerin gelişimini hızlandırmak amacıyla yapılandırılmış, etkileşim içerisinde sürdürülen bir süreçtir. Danışanın performansını ya da davranışını düzeltme konusu üzerinde odaklanmıştır. Koçluk, bireylerin içindeki mevcut potansiyelin, anlamlı ve önemli amaçlara ulaşmak adına meydana çıkmasını kolaylaştırmaktır.

KOÇ NELER YAPAR?

Öncelikle bir koç, danışanını mükemmel bir birey olarak kabul eder. Çünkü koça göre herkes mükemmeldir. Herkes her durum içerisinde bildiğinin en iyisini tercih eder. Ve her birey her şeyi yapabilme potansiyeline sahiptir. Bu noktadan hareketle bir koç, danışanının amaçları doğrultusunda kendisi için iyi biçimlenmiş hedefler belirlemesine, eyleme geçmesine yardımcı olur, hedefe doğru yola çıkması sürecinde potansiyellerini fark etmesini sağlar. Danışanın pozitif ve güçlü durumdaki yanlarını yeniden keşfetmesine, yolculuk süresince karşılaşılan engelleri fırsat olarak nitelendirmesine destek olur. Danışanların bakış açılarını geliştirmeleri ve zenginleştirmeleri sağlanır. Koç danışanı tek başına olduğu zamanlarda yapabileceğini zannettiğinden çok daha fazlasını yapmasına yönelik cesaretlendirir. İyi bir koç danışanına ayna tutar. Koçluk ilişkisi hem koç hem de danışan adına değişim ve gelişim odaklıdır.

KOÇLUK İLİŞKİSİ NE ŞEKİLDE İŞLER?

Koçluk süreci, koç ile danışan arasında güven ve gizlilik gerektiren bir ortaklığın profesyonel anlamda kurulmasıdır. Koçluk sürecine başlamanın öncesinde bu konu hakkında danışan ve koç arasında bir anlaşma yapılır. Koçluk süreci sorumluluk ve istikrar gerektiren bir süreci gerektirir. Bu süreç içerisinde değişim ve harekete geçme noktasında sorumluluk danışana aittir. Koçluk sürecinin ne kadar sürmesi gerektiği ile ilgili standart bir zaman dilimi belirlemek oldukça zordur. Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bireylerin hedefleri ve gereksinimleri doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Önerilen zaman dilimi en az 3 aydır. Görüşmelerin arasına uzun süreler konulması, motivasyon ve konsantrasyon açısından olumsuz sonuçlar oluşmasına neden olacaktır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 
 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

'

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Koçluk Nedir başlıklı 1447 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın