• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi

İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi
Koçluk

Koçlukta son trendler neler, etkinlik alanı artıyor mu? Fortune 1000 şirketlerinin yüzde 40’ı koçluğu kurumlarının ana organizasyon özelliği olarak kullanıyor. Bunlar dünyanın en büyük şirketleri. Kurumlar, takım odaklı bir çerçevede yaşıyorlar artık. 


Koçluk da bunu destekliyor. Peki, Türkiye’deki durum nedir? Türkiye’de koçluk uygulamaları henüz başlangıç aşamasında. Ama Türkiye hızla endüstrileşiyor. Dünyadaki bütün büyük şirketlerin Türkiye’de ofisleri var. Koçluk hızla yayılacak. Koçluğun şirketlere yararları neler, nasıl katma değer sağlıyor? 

Koçluk sadece şirketlerin personellerini elde tutmasına değil, onları geliştirmelerine de katkı sağlıyor. Araştırmalar, koçluğu uygulayan şirketlerin altı kat daha fazla verimli olduğunu gösteriyor. Koçluğu uygulayan işletmelerde daha az eleman sirkülasyonu, daha etkili liderlik, daha odaklı takımlar, daha etkili stratejiler oluyor.

 Koçluk sayesinde yöneticiler takımlarını daha iyi motive ediyor, uyumlu hale getiriyor. İnsanların işlerini bırakmalarının en önemli nedeni bağlı oldukları müdürler. Yüksek kalifiye çalışanları kaybetmek şirketler için kötü sonuçlar doğuruyor. Koçluk sayesinde şirketler hem üst düzeyde, hem de alt düzeyde çalışanlarını elde tutuyor. Yöneticiler nasıl koç haline gelebilir? 

Koçluk yetenekleri, dinlemesini bilmek, iletişim kurmak ve inisiyatif kullanmaktır. Koçluk eğitimleri, yöneticilere daha etkili iletişim kurmayı öğretiyor, stratejik planlama üzerinde daha fazla çalışılmasını sağlıyor. Ama şunu unutmamak gerekir. Koçluk kurumdaki tüm sorunları halletmez. Koç, rehber gibi mi çalışmalı? Yöneticiler çalışanlarıyla olan ilişkilerinde mentor (rehber, akıl hocası) gibi davranmalı. Ama mentorluk ve koçluk farklı. Mentor, bir ağabey gibi, kendisi için çalışanlara yardım eder, tavsiyede bulunur, işe yarayan şeyleri gösterir. 

Koçluk ise, insanların en yetenekli olduğu alanları bulmak, onlara kendi içlerindeki lideri göstermektir. Klinik psikolog ve hipnoterapi uzmanı. NLP ve koçluk eğitmeni. Koçluk eğitimleri veren Kanada merkezli Erickson College’in başkanı. Erickson College, başta Kanada olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde eğitim veriyor. Üst düzey yöneticilere verilen eğitimler yanında koç yetiştirmeye yönelik eğitimleri de var. Dr. Atkinson artık Türkiye’de de koç yetiştirmeye başladı.

NASIL VE KİMLER KOÇLUK YAPABİLİR??

Koçluk kavramı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her geçen gün çok önem kazanan bir kavram olmaya başladı ve koçluk son derece ilgi çeken mesleklerden biri haline geldi. Böyle olunca da bu ilgi karşısında bazı sorular gündeme geliyor ve farklı bakış açıları ortaya çıkıyor. 

Hatta farklı bakış açıları kargaşaya yol açıyor. Kimler koç olabilir? Koç olmak için ne yapmalıyım? En önemli konu şu ki insanlarla yakın çalışmayı sevenler koç olabilir. Uluslararası farklı Federasyonların onayladığı eğitimlerden bu eğitimlerde 100 saatin altında olmamak üzere eğitim almış olanlar daha bilinçli  olarak koçluk yapmaya başlayabilirler. 

Tabi ki 100 saat eğitim de kesinlikle yeterli değildir. Bir koçun yaşamı boyunca eğitime yatırım yapması ve kendini bu alanda sürekli geliştirmeye devam etmesi gerekir.  Yani birkaç günlük sertifika programları sadece o kişinin koçlukla ilgilendiğini ve bu konuda kısa bir eğitim aldığını  belgesidir” Yetkin ve etkin bir koç olduğu anlamına gelmez.

Özellikle bireysel veya kurumsal değişim, kişisel gelişim konularında hizmet veren kişi ya da kurumlar içinde yeterli eğitimleri olmadığı, ve hatta üzücü olan bu konuyla ilgili hiç eğitim almadıkları halde hizmet kalemlerine koçluğu eklemekte sakınca görmeyenler var. Kişiler bu konuda yetkinlikleri olmadığı halde koçluk yaptıklarını iddia edebiliyorlar. Koçluk bir uzmanlık alanıdır. Yönetim ve eğitim bilimi, psikoloji, NLP …vb. pek çok bilim vE ilimden faydalanır ve tüm bu saydıklarımızdan da tamamen farklıdır. 

Koçluk eğitimden farklıdır, çünkü bir eğitim çalışma ya da deneyim yolu ile bilgi ve beceri edinme sürecidir.  Koçlukta danışan kendisi araştırarak ve eyleme geçerek öğrenir. Koçlar kendilerine gelen kişinin bu alanda uzman biri ile çalışmasının daha uygun olduğunu görürlerse kişiyi yönlendirirler. Yöntem olarak baktığınızda en temel farklardan biri de terapi bugünü anlamak için geçmişe bakarken koçluk ulaşılmak istenen hedef ya da durum için bugünü keşfetmekle başlar ve geleceğe bakar. 

Koçluk danışmanlıktan farklıdır, çünkü danışmanlık müşterinin işle ilgili problemleri üzerinde düzeltici etkiye  sahip olmakla beraber, danışmanlık hizmeti veren kişinin o alanda uzman olduğu ve uzmanlığının bir sonucu olarak  o alanla ilgili tavsiyelerde bulunduğu, bu hizmeti alan kişinin de bunu uyguladığı türde bir metodolojisi vardır. Bireylerle değil işin geneli veya belli bir kısmı ile ilgili ilgilenilir. Koçlukta danışan kendi sorunu ile ilgili cevapları kendi bulur, koç onu bu cevapları bulma konusunda farklı bir takım araçlarla destekler. Koçun müşterinin  faaliyet gösterdiği alanda ya da çalışmayı istediği alanda uzman olması şart değildir. 

Koçluk mentorluktan da farklıdır, mentorluk bir alanda uzman bir kişinin tüm bilgi ve birikimini paylaştığı işin içine  arkadaşlık ya da abilik türü bir ilişkinin de girdiği bir destek hizmetidir. Mentorun bu işi yaptığı alanda daha tecrübeli  genelde de yaşının daha büyük olması söz konusudur. Koçlukta işle ilgili bilgi değil Koçluk yöntemleri ile ilgili bilgi esastır. 

Genel olarak çalışılan konu ile ilgili tecrübenin destekleyici olması mümkündür ancak şart değildir. Abilik-ablalık türü bir ilişki yoktur. Koçluk arkadaşlıktan farklıdır, arkadaş dinler, düşüncesini söyler, paylaşır ya da paylaşmaz. Koç etkin bir şekilde dinler, doğru soruları sorar, danışanın karanlıkta kalmış yönleri fark edebilmesi için adeta o bölgeye ışık tutar. Danışan sürecin  sonunda kendine ödev verir ve bunları uygulayarak kontrolü ele alacak adımları birer birer atar. 

Arkadaşlık sevgiye bağlı bir ilişkidir. Koçluk ise profesyonel bir ilişkidir. Arkadaşlığın nasıl olacağına iki taraf karar verir. Koçluğun nasıl olması gerektiği ile ilgili bazı standartlar vardır. Koçluk yapmak üzere bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler doğru eğitim kurumlarına erişerek ilk adımı atabilirler . İnsanla birebir ilgilenen danışmanlık, eğitim, psikologluk, psikiyatristlik, avukatlık gibi meslek alanlarından olan kişiler de ancak bu eğitimleri almak şartı ile koçluk yapmaya başlamalıdırlar. Bu tüm Dünyada bu şekilde uygulanmaktadır. Koçluk eğitimlerini tamamlayan koç adaylarının tecrübe kazanmaları için uygulama yapmaları gerekmektedir. 

Bu aşamada koçlara düşen kendilerini geliştirmek için gereken zaman ve eğitim konusunda hassas davranmalarıdır. Burada bir koçla çalışmak isteyen sizlerin de koçunuzun eğitimi, bilgi ve birikimi konusunda dikkatli ve bilinçli olmanız koçluk konusundaki standartların Türkiye’de de yerleşmesine katkı sağlayacaktır. 

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 
 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi başlıklı 1971 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın