• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

İçsel Koçluk-İlk Adımlar

İçsel Koçluk-İlk Adımlar
Koçluk

İçsel koçluk yöntemi düşünceli olma haline giriş dediğimiz noktadan başlıyor. Yani hafif bir merak ve dikkatli olma hali. Bu displinli bir düşünme değil. Savaş sanatlarında ‘sakin gözle görme’ öğretilir. Görmeye zorlamak yerine sakin olun, bu şekilde çok daha fazlasını göreceksiniz.

Bunu içsel koçlukla yapabilirsiniz. Kitap ilerledikçe bu düşüncelilik halini uygulayabileceğiniz özel yollar sunacağız. Fakat şimdilik sadece yöntemin kendisini tasvir edeceğiz. Aşağıda sonuçlar değil, başlangıç için faydalı gördüğümüz prensipler sunuluyor. Önerilerimizi okuyun ve şeklinden ziyade özünü kavrayıp uygulayın. Pratik yaptıkça size en uygun olanı bulacaksınız.

>   Kendinizi bir müddet kendinize bırakın. Yirmi dakika bunun için yeterli olacaktır. Yönteme alıştıkça bazen bir soru sorduğunuzu, bir sonuç elde ettiğinizi, bir araştırmaya giriştiğinizi ya da bir cevap aldığınızı göreceksiniz. Her yetenek gibi içsel koçluk yöntemi de pratik yaptıkça daha kolay ve doğal hale gelir.

>   Başlangıçta, rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun ve fiziksel olarak rahat bir pozisyonda bulunun. Eğer oturuyorsanız size, ellerinizin kucağınızda ya da dizlerinizde olmasını ve her iki ayağınızın da yere düz bir şekilde basmasını tavsiye ederiz (eğer kollarınızı kavuşturursanız veya bağdaş kurarsanız bir süre sonra kollarınız ve bacaklarınız uyuşabilir ve bu da sizin konsantrasyonunuzu bozar).

>   Eğer size daha rahat geliyorsa, gözlerinizi kapatabilirsiniz veya herhangi bir şeye odaklanmadan boşluğa bakabilirsiniz. Dışınızdaki şeylerin konsantrasyonunuzu bozmasına izin vermeyip dikkatinizi içe yöneltmelisiniz.

>   Eğer dikkatinizi içsel deneyinize yönlendirmeye alışabilir-seniz bunu herhangi başka bir yerde de kolayca yapabildiğinizi göreceksiniz. Örneğin bunu, dışarıda yürürken de yapabilirsiniz. Önemli olan kendi kendinizi kontrol etmeye uğraşmanız. Sonrasında ise uğraşmayı bırakıp sadece kendinizle başbaşa kalın.

>   Eğer ilgilenmek istediğiniz bir iş ya da sorunuz varsa onun bilincinize çıkmasına izin verin. Ciddi bir şekilde düşünerek başlamayın. Tam tersine rahat düşünün. Sadece bilincinize çıkmasına izin verin.

>   Bilinciniz dışındaki parçalarınızla bağlantı kurduğunuz için başka herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. Ne olmaya başlayabileceğiyle ilgili meraklanmaktan başka hiçbir şey yapmamayı öğrenmeniz gerekiyor.

>   Sorular diğer soruları harekete geçirebilir; cevaplar doğrudan değil 'kafa karıştırıcı olabilir; düşünceleriniz oradan oraya dolaşabilir; sanki hafifçe uykunuz gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Bunların hepsini doğal karşılayın; zira deneyiminiz çok çeşitli şekillerde gerçekleşebilir.

>   Eğer zihninizin oradan oraya dolaştığını fark ederseniz bu iyi bir şeydir. İçsel koçluk konsantrasyon ya da bilinçli düşünceyi gerektirmez, sadece ne gelirse gelsin kabullenmeye istekli olun.

>   Eğer düşünceleriniz hızlanırsa, her ne olursa olsun ileride bahşedebileceğinizi kendinize hatırlatabilirisiniz. Şu an ise kendinizi kendinize hazırlamaya ihtiyacınız var. Belki doldurulmayı bekleyen bir boşluğu, bir kelime veya cümleyi bekleyen boş bir kâğıdı, bir ses bekleyen kulağı düşünebilirsiniz.

>   Yirmi dakikalık bir süre içerisinde muhtemelen günlük düşünce ve duygularla tekrar irtibata geçiyormuşsunuz gibi hissetmeye başlayacaksınız. Bu, siz bazı düşünce, soru ya da fikirlerin farkına vardıktan sonra ya da herhangi bir şey olmamış gibi gözükmesine rağmen gerçekleşebilir.

>   Yönteme güvenin. Deneyimizde, henüz açık işaretleriniz olmasa da nesneleri harekete geçirdiniz ve bu muhtemelen günlük işlerle bağlantıya geçtiğinizi hissetmeye başlamanızdan kaynaklanıyor. Durumunuzdaki değişikliğe uyun ve ne olursa olsun devam edin.

>   Dışarıdan koçluk gibi içsel koçluğun da sizinle ilişkisinin etkilerine karşı alıcı olmaya hazır olun.

Bilgelik; kendi algılarını, bilincin ne ulaşabildiği ne de etkisi altına alabildiği başka bir bilinç merkezini de hesaba katacak şekilde, bilinçli kontrol alanının dışına genişletme niyetinde olanlara gelir. Emerson'un dediği gibi:’insan kendi içinde onun bildiğinden daha fazlasını bilen birisinin olduğunu fark eder. Sonra kritik soruya gelir, Kim kimdir? Bu ikisinden hangisi gerçekten odur? Çok bilen mi, az bilen mi? Büyük adam mı, küçük adam mı?’

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 
 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz. 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - -
İçsel Koçluk-İlk Adımlar başlıklı 1757 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın