• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Alışkanlık Edinmek

Alışkanlık Edinmek
Koçluk

Kendinize kulak verme, ilgi gösterme alışkanlığını nasıl edinebilirsiniz? ‘Bunu yapmam lazım.’ diyerek olmadığı kesin. Diğer ‘lazım’lar da yapmak için asla zaman bulamayacağınız işler haline dönüşüverir. Bir şeyi yapmak için kendinize sürekli hatırlatmada bulunur ve başınızın etini yerseniz, gönülden yapma şevkiniz kalmaz. Aklınız, kendinize zorla kabul ettirmeye çalıştığınız bir karar vermiştir.

İçsel koçluk vasıtasıyla kendi kendinizle bağlantı kurarsınız. O size, kendinize emretme yetkinizin olmadığını söyler. Bir an düzenli olarak yapmayı kolay bulduğunuz bir şeyi düşünün. Tahminimizce, ya duygusal olarak nötr olduğunuz, otomatik ve uzun süreli bir kalıptır ya da gönlünüz de yattığı için gerçekten zevk aldığınız bir şeydir. Ayarlamanın da böyle bir şey olması gerekiyor. Hem aklınız hem gönlünüz yatmalıdır. 

Onca meşguliyetiniz içinde, yapmaya zaman bulduğunuz diğer şeyler nelerdir? Sadece bunu doğallaştırıp kolaylaştıran şartları tespit edip, sonra da bu şartları sağlamaya çalışın ya da bu şartlar kendiliğinden oluştuğunda değerlendirin.

‘Faking it’ adlı bir TV dizisinde genç bir bayan kick-boksçudan bir ay içinde kendini yetenekli bir Latin-Amerika dansçısı gibi göstermeyi başarması isteniyordu. Yetenekli ve tecrübeli koçlar tarafından eğitilmesine rağmen kız bir türlü kendini sakin ve fiziksel olarak etkileyici kılmayı başaramıyordu. 

Eğitmenleri onu ne kadar çalıştırsa, teşvik etse ve hatta zorlasa da ne fiziksel ne de zihinsel olarak başarılı olamıyordu. Sürpriz, herkesin içinden geldiği gibi davranmasının istendiği bir seminerde gerçekleşti. Herkesten birbiri etrafında dolanması, oraya buraya koşuşturması, bağırması isteniyordu. Komikti ama herkes bunu aynı anda yapıyordu. Onun da hoşuna gitmişti. Bu olaydan sonra, dans ederken etkileyici olmayı çok daha kolayca başardı. Seminer nasıl oldu da bu sihri gerçekleştirdi? İstenileni yapmamasının imkansız olduğu bir duruma onu sokarak. 

Gülünçtü ama herkes kendi yaptığıyla meşguldü, o da kendi hareketlerini izlememiş, doğal ve kolay bir şekilde yapmıştı. Ayarlama yeteneğinizi oluştururken kolay ve doğal olanı yapmanın avantajını kullanın. Bildiğiniz bir yolda araba kullanırken zihninizin nasıl oradan oraya dolaştığını; bir düşünceden diğerine geçmenin, hayal kurmanın, düşünmenin ne kadar kolay olduğuna dikkat edin.

Duş alırken dün geceki randevunuzu hatırladığınızı, bugünkü olayları zihninizden geçirdiğinizi ve bunları ne kadar kolay yapabildiğinizi düşünün. Kafanızda film seyrediyor musunuz? Kendinize hikâye anlatıyor musunuz? Ayaklarınızda bir uyuşma ya da ensenizde bir karıncalanma hissediyor musunuz? İşte bu zamanlarda tam da kendi dalga boyunuzdasınız demektir. Sadece neyin dalga boyu olduğuna dikkat edin. 

Bu, içsel koçluğu kavramanın ve geliştirmenin doğal ve hızlı yoludur.- Kendinize verdiğiniz bilgiye ve nasıl verdiğinize dikkat etmeniz, size ne dediğini ve ondan nasıl fayda sağlayabileceğinizi merak etmeniz. Dolayısıyla kendinizle bağlantıya geçmek için iki yolunuz vardır. İstediğinizde veya ihtiyaç duyduğunuzda ‘düşünceli olma hali’ne girerek ve ‘ayarlama’ yaparak kendinizle planlı bir şekilde bağlantıya geçebilirsiniz. Ya da ‘tesadüfi’ veya ‘doğal’ olarak oluşan şartları değerlendirirsiniz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 
 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz. 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Alışkanlık Edinmek başlıklı 1436 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın